Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?

15.5.2011 | Autor: | Publikováno v Finance, Reality

Jen málokdo má v životě to štěstí, že si může koupit vlastní bydlení za hotové peníze. Pokud k takovým lidem patříte, tak si můžete gratulovat, protože zbytek života strávíte klidným způsobem bez toho, aniž byste nad sebou neustále měli bič v podobě splátek úvěrů. Pokud ale tolik štěstí nemáte a musíte si na bydlení půjčit, budete sice muset po nějakou dobu myslet na splácení úvěru, ale budete alespoň ve svém. Při půjčování peněz na koupi bytu nebo domu máte několik možností. V tomto článku si je trochu podrobněji představíme.

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření představuje jednu z nejvýhodnějších forem půjček na bydlení. Úroky jsou poměrně nízké (kolem 5%) a hlavně se nemění po celou dobu splácení úvěru, což představuje obrovskou výhodu oproti jiným formám úvěrů na bydlení, kde se časem můžete dočkat nepříjemného překvapení.

Úvěr ze stavebního spoření získáte u vaší stavební spořitelny (většinou jsou to dceřiné společnosti velkých českých bank, případně specializované ústavy). Podmínky se mohou v detailech lišit, ale v zásadě platí, že pokud nemáte naspořeno 30% z cílové částky (tedy z částky, do které vám stavební spořitelna půjčí), musíte nejprve splatit překlenovací úvěr, který se po určité době splácení, kdy dospořujete a zároveň platíte úroky z poskytnutého úvěru, automaticky překlopí v úvěr ze stavebního spoření.

Hlavní výhodou úvěru ze stavebního spoření je právě skutečnost, že platíte po celou dobu splácení stejně (nebo někdy i po překlopení na úvěr ze stavebního spoření dokonce méně). Víte tedy na čem jste a na čem budete.

Hypoteční úvěr

U hypotečního úvěru se úroky pohybují od 3 do 6 % (někdy o trochu více nebo méně podle typu banky a podle délky fixace), ale jeho hlavní nevýhoda je skutečnost, že si musíte zvolit dobu fixace úrokové sazby v rozmezí 1 – 5 let (některé hypoteční banky nabízí i delší fixaci nebo fixaci na celou dobu splácení úvěru, ale úrok je pak vyšší). Poté co vám skončí doba fixace, vám banka nabídne nové podmínky (můžete se tedy dočkat nepříjemného překvapení v podobě zvýšení úroku a tím i měsíční splátky a to i o stovky až tisíce korun, podle výše hypotéky).

Úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka?

Vzhledem k tomu, že v obou případech budete ručit zástavou nemovitosti (buď té kterou kupujete nebo jiné), není v tomto ohledu rozdíl. Na úvěr ze stavebního spoření si také můžete půjčit menší částku, takže pokud budete potřebovat více peněz (více než 8 – 10 miliónů korun) budete muset využít více úvěrů ze stavebního spoření nebo si vzít hypotéku. Můj názor je proto ten, že v případě menších částek (do řekněme 1,5 miliónu korun) je jedno zda si vezmete úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku, zatímco u větších částek bude hypotéka rizikovější a množství peněz, které „přeplatíte“ v případě zvýšení úroku vyšší. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář